Все про SPF
Содержание
Як вибрати сонцезахисний крем і чи є від нього реальна користь?
Що означає SPF?
Від чого ще залежить тривалість дії сонцезахисного крему?
Види ультрафіолетових променів: чим небезпечний кожен з них?
Що входить до складу сонцезахисного крему з SPF?
Побічні ефекти від сонцезахисних засобів
Поради по вибору сонцезахисних засобів
Все про SPF
Все про SPF
Як вибрати сонцезахисний крем і чи є від нього реальна користь?

Сонцезахисний крем (SPF) дійсно корисний і важливий — не лише для запобігання опікам, а й для захисту шкіри від передчасного старіння та ризику раку шкіри.
Навіщо потрібен сонцезахисний крем?
Він блокує ультрафіолет (UV) випромінювання, яке поділяється на 2 типи:

  • UVB — викликає опіки.
  • UVA — проникає глибше в шкіру, викликає старіння й може спричинити рак.

Окрім цього зменшує ризик появи меланоми та інших типів раку шкіри, утворення пігментних плям, зморшок та втрати еластичності.

Обираючи сонцезахисний засіб в першу чергу звертаємо увагу на спектр захисту, а саме SPF – Sun Protection Factor. Далі враховуємо текстуру, яка буде комфотна під різний тип і стан шкіри, адже якщо сонцезахист не комфортний, навряд чи буде бажання його наносити.

  • Жирна / комбінована: більше будуть до вподоби легкі гелеві або флюїдні текстури.
  • Суха шкіра: полюбляє зволожувальні креми або лосьйони.
  • Чутлива шкіра: зверніть увагу на мінеральні (фізичні) фільтри — цинк оксид або діоксид титану — і заспокійливі компоненти у складі. 

Якщо плануєте відпустку біля водойм і будете плавати, обирате “water resistant”, тобто водостійкі.

Що означає SPF?

SPF (Sun Protection Factor) — це числовий показник ефективності сонцезахисного засобу проти ультрафіолетового випромінювання типу B (UVB), яке викликає сонячні опіки, пошкодження ДНК клітин шкіри та сприяє розвитку раку шкіри.
Яку частку UVB-променів блокує SPF?

  • SPF 30 блокує ~97% UVB-променів.
  • SPF 50 – близько 98%.

Жоден засіб не блокує 100% UVB-променів.
Для щоденного використання — SPF 30+ достатньо, для пляжу або гір — краще SPF 50.

Від чого ще залежить тривалість дії сонцезахисного крему?

Тривалість дії сонцезахисного крему залежить не лише від вказаного SPF (Sun Protection Factor), а й від ряду інших факторів. Ось основні з них:
Тип активних інгредієнтів

  • Хімічні фільтри поглинають УФ-промені. Вони можуть втрачати ефективність швидше, особливо під дією поту, води або при тривалому перебуванні на сонці. 
  • Фізичні (мінеральні) фільтри (оксид цинку, діоксид титану) відбивають УФ-промені. Вони можуть діяти трохи довше, але теж змиваються з часом.

Кількість нанесеного засобу
Більшість людей наносять занадто мало крему, тому захист виявляється значно нижчим за заявлений. На обличчя потрібно наносити близько 1 чайної ложки для повноцінного захисту.
Час з моменту нанесення
Більшість кремів потрібно наносити за 15–30 хвилин до виходу на сонце, щоб вони встигли активізуватися (особливо хімічні). Повторне нанесення рекомендується кожні 2 години, або частіше — після купання, потовиділення чи витирання.
Термін придатності крему. 
Прострочений крем втрачає ефективність, особливо якщо він зберігався в умовах високої температури (наприклад, в авто).

Види ультрафіолетових променів: чим небезпечний кожен з них?

Існує два основні види ультрафіолетових (УФ) променів і кожен з них має різну довжину хвилі та рівень небезпеки для шкіри. 

uva та uvb промені

UVA-промені (довгохвильові, 320–400 нм) - Проникають глибоко в дерму (глибший шар шкіри). Вони складають до 95% всього УФ-випромінювання, яке досягає земної поверхні і присутні впродовж усього дня, навіть у хмарну погоду і проходять через скло. Саме вони викликають фотостаріння шкіри (зморшки, втрата еластичності, пігментація), можуть пошкоджувати ДНК клітин і сприяти розвитку раку шкіри.

UVB-промені (середньохвильові, 280–320 нм) проникають у поверхневі шари шкіри (епідерміс). Активність найвища з 10:00 до 16:00, особливо влітку, і вони не проходять через скло, частково поглинаються атмосферою. Ці промені і є основною причиною сонячних опіків

Що входить до складу сонцезахисного крему з SPF?

До складу сонцезахисного крему з SPF входить кілька основних груп інгредієнтів, кожна з яких виконує свою функцію. В першу чергу це активні (сонцезахисні) фільтри — ті, що блокують або поглинають ультрафіолет. Вони поділяються на хімічні та фізичні (мінеральні):
Хімічні фільтри (поглинають УФ-промені):

  • Octinoxate, Octocrylene, Homosalate, Oxybenzone — переважно від UVB
  • Tinosorb S/M, Uvinul A Plus/MC80 — сучасніші, стабільні та широкоспектральні

Фізичні (мінеральні) фільтри (відбивають УФ-промені):

  • Zinc Oxide — UVA + UVB
  • Titanium Dioxide — більше UVB, частково UVA

Окрім цього у складі будуть зволожуючі і помʼякшуючі компоненти (гліцерин (Glycerin), гіалуронова кислота (Hyaluronic Acid), пантенол (Panthenol) тощо). Антиоксидантиу складі підвищують дію фільтрів, попереджають появу пігментації (Вітамін E (Tocopherol), Вітамін C ,  Ніацинамід, Екстракти зеленого чаю, алое тощо).
 

Побічні ефекти від сонцезахисних засобів

Сонцезахисні засоби загалом безпечні для більшості людей, але побічні ефекти все ж можуть виникати — особливо при неправильному використанні або індивідуальній непереносимості деяких інгредієнтів. Почервоніння, висип, свербіж, набряк можуть виникати на консерванти, ароматизатори, барвники або деякі хімічні фільтри (особливо oxybenzone, avobenzone), тому саме ці фільтри варто уникати. Обирайте гіпоалергенні формули, фізичні фільтри (оксид цинку, діоксид титану), засоби без запаху.

Поради по вибору сонцезахисних засобів

Отже обираючи свій сонцезахист в першу чергу враховуйте спектр захисту, тип та стан шкіри, текстуру яка буде комфортна і де саме будете використовувати: у межах міста, на відпочинку, біля водойм, у горах. Ці фактори допоможуть у виборі, і звичайно можете звернутися до фахівців які допоможуть і підберуть найкращі варіанти для вас.

Комментарии
0 комментариев
Пока не добавлено ни одного отзыва. Будьте первым, кто это сделает.